Lapunk is több ízben foglalkozott az elmúlt hetekben a rendszerváltozás óta eltelt évtizedek legnagyobb vállalati felvásárlásával, amelynek keretében az állam és a 4iG párosa megvásárolta a Vodafone Magyarországot. A 4iG Nyrt. leányvállalataként működő Antenna Hungária Zrt., valamint az állam nevében a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 51:49 százalékos tulajdonarányban vette meg a távközlési céget, ami miatt éles ellenzéki bírálatok érték a kormányt. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány egy minapi elemzéséből azonban világosan kiderül: a történet egyáltalán nem számít hungarikumnak.
Európa-szerte bevett gyakorlatról van szó
Az európai távközlési ágazatban igen gyakori az állami szerepvállalás, sőt sokszor nemcsak szabályozóként, hanem tulajdonosként is jelen van a területen az állam – ez a fő konklúziója a kutatásnak, amely bemutatja: a kontinensen tizenöt országban van részesedése ilyen cégben az adott államnak. A legismertebb példaként említik a németországi Deutsche Telekomot, amelyben a szövetségi kormány közvetlenül 14,5 százalékos részesedéssel rendelkezik és további 17,4 százalékkal a KfW állami befektetési és fejlesztési bankon keresztül. De a Telekom Austria is egy osztrák állami holding 28,42 százalékos résztulajdonában van.
A sor tovább folytatható:
a Telenor 54 százaléka a norvég államé, a francia államnak pedig komoly részedése van az Orange telekommunikációs vállalatban.
A szlovén és szerb Telekomban közel 60 százalékos az állam részesedése, és a horvátországi T-Hrvatskiban is van állami érdekeltség.
A vételár
A 660 milliárd forintos vételárral kapcsolatban az Oeconomus elemzése rávilágít: a 4iG a beruházási lehetőségek számbavételekor megvizsgálta többek között a vállalatcsoporthoz tartozó Digi infrastruktúrájának és hálózati frekvenciakészletének bővítését, a balkáni terjeszkedést – jelenleg a 4iG-nek Montenegróban és Albániában vannak érdekeltségei –, valamint a Yettel Magyarországban történő részesedésszerzést is.
Bár a vételi szándékkal a magyar felek keresték meg a brit anyavállalatot, az értékesítésre, befektetői nyomás következtében, volt hajlandóság. A Shares Magazine-t idézve emlékeztettek: a brit Vodafone adósságállománya 2021-ben fél év alatt közel négymilliárd euróval növekedett, elérve a 45,5 milliárdos szintet. A vállalatvezetés ezért, eleget téve a befektetői szándéknak, elkezdte a külföldi érdekeltségeinek, köztük az előfizetéses piacon több mint 3,8 millió lakossági és üzleti ügyféllel rendelkező magyarországinak, a leépítését.